"W walce z pandemią koronawirsa byłoby błogosławieństwem"

Zhou Muzhi, profesor Tokyo Keizai University, na łamach china.org.cn, oficjalnego portalu informacyjnego, nadzorowanego przez chińskie władze państwowe, przedstawia zalety ozonu w walce z pandemią koronawirusa, zarazem dziwi się, że ozon jest w tak małym stopniu wykorzystywany. Uczony przypomina, że ozon już od ponad stu lat wykorzystywany jest w dezynfekcji i sterylizacji, ze względu na swoje silne zdolności utleniające.

Z tego powodu ozon powinien być wykorzystywany jako broń w globalnej walce z Covidem-19. Ozon posiada trzy następujące właściwości:

  1. Zasięg – ozon dociera wszędzie, w przeciwieństwie do sterylizacji ultrafioletem, która zostawia niektóre powierzchnie niewysterylizowane.
  2. Właściwości dezynfekujące.Utlenianie bakterii i wirusów przede wszystkim nie zostawia toksycznych pozostałości.Na drugim biegunie mamy standardowe środki dezynfekcji, które są szkodliwe nie tylko dla ciała ludzkiego, ale przyczyniają się także do powstania drugorzędnych zanieczyszczeń. Nadużywanie wody dezynfekującej w czasie pandemii jest problemem, któremu powinniśmy poświęcić uwagę.
  3. Wygoda. Sprzęt produkujący ozon może być użyty do ozonowania tak samo pojedynczych pomieszczeń, dużych przestrzeni publicznych czy transportu publicznego jak i zatłoczonych kolei, statków czy samolotów.

Efektywność ozonu zależy nie tylko od kilku czynników, jak jego stężenie, wilgotność i czas ekspozycji, ale także zależy od szczepu bakterii czy wirusa. Bazując na badaniach przeprowadzonych przez państwowe laboratorium P3 pod nadzorem profesora Li Zelina, które wykazało skuteczność ozonu na poziomie 99,22% w neutralizacji wirusa SARS wszczepionego do komórek nerkowych małpy zielonej, możemy racjonalnie założyć, że skuteczność w przypadku Covida-19 będzie podobna, biorąc pod uwagę, że oba wirusy należące do rodziny koronawirusów są w 80% identyczne pod względem ich sekwencji genetycznej.

Jeśli ozon mógłby być wykorzystywany w środowisku człowieka, byłoby to błogosławieństwem dla zatłoczonych szpitali, fabryk, przestrzeni publicznej, transportu publicznego i prywatnych domów.”

W dalszej części swojego artykułu uczony zwraca jednak uwagę na to, co jest przesłanką by ozonowaniem zajmowali się profesjonaliści, ze względu na kilka cech ozonu, mogących stanowić niebezpieczeństwo, lub stawiających pod znakiem zapytania skuteczność przeprowadzonego zabiegu. Jest tam poruszonych kilka kwestii, które omawiamy w naszym artykule, przestrzegając przed korzystaniem z usług firm bez kwalifikacji, lub na własną rękę. Jeśli chcesz się z nimi zapoznać, kliknij poniżej i przeczytaj całość.

To czy ozon może mieć znaczący efekt dezynfekcji zależy od naszej zdolności do kontrolowania jego poziomu koncentracji. Ozon w formie gazu jest łatwy w produkcji, lecz trudny do kontroli na pewnym stopniu koncentracji. Przyczyną jest z pewnością koszt detektorów ozonu, lecz bez kontroli stężenia w czasie rzeczywistym (na bieżąco) wykluczone jest kontrolowanie jego stężenia."

Opinia eksperta jest więc jasna - tylko gwarantuje efekt w postaci dezynfekcji.

Wszystkie cytaty pochodzą z poniższego tekstu w tłumaczeniu Samuela Domańskiego, właściciela firmy Widłobrody:

Ozone: A powerful weapon to combat COVID-19 outbreak. Chcąc zapoznać się z oryginałem kliknij w tytuł artykułu.

Przewiń do góry