Bakterie i wirusy

Ozonowanie jest bezpieczną metodą dezynfekcji. Ponieważ ozon jest gazem lotnym, przy zastosowaniu bardzo wydajnych wentylatorów, wnika w najmniejsze szczeliny i miejsca trudno dostępne, np. pod meble, które ciężko przestawiać.

Ponieważ ozon jest silnym utleniaczem jego wpływ na bakterie i wirusy obecne w powietrzu i na powierzchniach pomieszczenia jest niezwykle silny. Niszcząc błonę komórkową bakterii poprzez utlenienie lipidów ozon tym samym ją zabija. Już po dwudziestu minutach ozon niszczy organelle wewnątrzkomórkowe.

Wszędzie tam, gdzie w pomieszczeniach następuje duża rotacja odwiedzających wskazane jest ozonowanie. Gabinety lekarskie, hotele i pensjonaty czy przedszkola i inne placówki edukacyjne dla dzieci to przykłady miejsc, które powinny być regularnie ozonowane ze względu na obecne w powietrzu zarazki. W przypadku domów i mieszkań, które zazwyczaj ozonowane sę względu na inne potrzeby, dezynfekcja pod względem zarazków jest po prostu wartością dodaną.

Wpływ na bakterie powietrzne:

Redukcji na poziomie 99.99% nie osiągnięto ze względu na nieszczelność pomieszczenia.

Źródło materiałów:

Prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, Odkażanie ozonem: wpływ ozonu na mikroorganizmy: dezynfekcja powierzchni i dezynfekcja powietrza

Zalety ozonowania:

  • Wysoka skuteczność – przy odpowiednio dobranym stężeniu ozonu eliminuje się większość bakterii i wirusów. Ozon jest 50 razy skuteczniejszy niż chlor.
  • Szybkość – sam zabieg ozonowania trwa w zależności od powierzchni pomieszczenia kilka godzin. Pomieszczenia już po 1-2h nadają się do użytku, a proces ten można jeszcze przyspieszyć dzięki wietrzeniu.
  • Dekontaminacja – efekt dezynfekcji w przypadku ozonowania utrzymuje się dłużej niż w przypadku innych metod, ponieważ ozon usuwa mikroorganizmy ze wszystkich powierzchni pomieszczenia, dzięki czemu zarazki pozbawione pożywienia znacznie wolniej odbudowują populację.
  • Sprzyjanie zdrowiu – dezynfekcja ozonem pozwala zrezygnować z konwencjonalnych środków odkażających, które są oparte na szkodliwych związkach chemicznych, unoszących się długo po odkażaniu w powietrzu.
  • Ekologiczność – metoda ta wykorzystując do stworzenia ozonu tlen w pomieszczeniu nie produkuje żadnych szkodliwych substancji. Ozon rozpada się do tlenu po skończonym procesie, nie zostają więc żadne zanieczyszczenia.
Przewiń do góry