Grzyby i pleśnie

 

Występujący na ścianach mieszkań, domów czy miejsc pracy grzyb jest niezwykle trudnym do pokonania przeciwnikiem. Dzieje się tak dlatego, że do pozbycia się problemu nie wystarczy usunięcie go z powierzchni czy potraktowanie miejsca z wykwitami środkami grzybobójczymi. Grzyb podobnie jak pokrewne mu grzyby z lasu wypuszcza bowiem do powietrza zarodniki. Kiedy po kilku tygodniach środki bakteriobójcze przestają działać na ścianie w tym samym miejscu znów pojawia czarny nalot.

Aby pozbyć się grzyba na stałe trzeba nie tylko więc usunąć przyczynę obecnego grzyba, ale także zniszczyć obecne w powietrzu zarodniki, które w przyszłości staną się zarzewiem kolejnej kolonii grzyba.

Dlaczego nie wolno lekceważyć grzyba? Przede wszystkim dlatego, że oddychając powietrzem z zarodnikami wystawiamy się na działanie mykotoksyn, czyli substancji mutagennych, które wpływają na organizm w tak silny sposób, że mogą doprowadzić nawet do śmierci.

  • Brak właściwej cyrkulacji powietrza powodujący, że w niektórych miejscach nadmiar wilgoci skrapla się tworząc idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Wilgoć przyciąga mikrocząsteczki kurzu czy brudu, który stanowi pokarm rozrastającej się grzybni.
  • Pojawienie się w pomieszczeniu mostków termicznych, wszędzie tam, gdzie występuje niższa temperatura niż w pozostałej części pomieszczenia. Często takim miejscem są okolice okien, gdzie można zauważyć skraplającą się wilgoć.
  • Zbyt rzadkie wietrzenie, które wymusza naturalne przemieszczanie się mas powietrza, odprowadzające jednocześnie nadmiar wilgoci.

Mykotoksyny dostają się do organizmu wchłaniając się razem z kurzem. Oddychanie powietrzem, które je zawiera prowadzi do wystąpienia wielu chorób, w tym:

  • Nowotworów (ze względu na mutagenny i rakotwórczy charakter mykotoksyn)
  • Trwałej astmy i innych schorzeń układu oddechowego
  • Anemii i trwałego obniżenia samopoczucia
  • Bezpłodności
  • Alergii
  • Zaburzeń układu trawiennego
  • Przy długiej ekspozycji na takie powietrze nawet śmierci

Ozon a inne metody:

Ozonowanie pomieszczenia, w którym występuje grzyb właściwie nie jest odmienną metodą walki z tym problemem. Do pewnego stopnia wszystko odbywa się jak w przypadku konwencjonalnej metody, tzn. usuwa się mechanicznie grzyba ze ściany i pokrywa środkami grzybobójczymi. Dopiero wtedy przystępuje się do ozonowania, którego celem jest zniszczenie wszystkich zarodników obecnych w powietrzu. Cząsteczki ozonu obecne w trakcie zabiegu, jako trójaktywny tlen, utleniają zarodniki i mykotoksyny, innymi słowy niszczą je. Dzięki temu wzrasta prawdopodobieństwo, że problem zostanie rozwiązany permanentnie, gdyż nowa kolonia nie będzie miał zarodników, z których mogłaby się odbudować.

Oczywiście należy podkreślić jedno: ozonowanie może uchronić przed nawrotem grzyba tylko wtedy, kiedy zostaną podjęte kompleksowe działania. W innym przypadku jest to metoda równie nieskuteczna, jak używanie środków grzybojóczych, gdyż pomieszczenie w którym występuje zbyt duża wilgoć osadzająca się w miejscach korytarzy termicznych zawsze będzie narażone na nawrót problemu.

Jeśli jednak podjąłeś już odpowiednie środki zapobiegawcze eliminujące przyczynę, ozonowanie sprawi, że Twoje wysiłki nie pójdą na marne.

Potrzebujesz pomocy w pozbyciu się grzyba? Skontaktuj się z nami i przedstaw swój problem a razem dobierzemy odpowiednie środki działania.

Przewiń do góry